Šiuos mokslo metus Kauno ir Alytaus kolegijos pradėjo žymėdamos naują etapą – pasibaigus Alytaus kolegijos reorganizacijai, ji nuo liepos mėnesio pradėjo veikti kaip Kauno kolegijos Alytaus fakultetas. Šis žingsnis žengtas siekiant stiprinti aukštojo mokslo studijas Lietuvoje, atliepti kolegijoms keliamus reikalavimus, išsaugoti regione vykdomas aukštojo mokslo studijas, būsimiems studentams pasiūlyti daugiau ir regiono poreikiams aktualių studijų programų.
Regiono poreikius atliepiantis studijų ir mokslinių taikomųjų tyrimų centras, grįstas bendruomenės kolegijos konceptu
„Alytuje suformuotas Kauno kolegijos akademinis padalinys, kaip regiono poreikius atliepiantis studijų ir taikomųjų mokslinių tyrimų centras, į kurio turinį integruotas bendruomenės kolegijos konceptas. Jis teikia paslaugas jį supančiai Alytaus regiono bendruomenei, o jo veikla grindžiama mokymosi visą gyvenimą principais: vykdomos aukštojo mokslo studijos, veikia Jaunųjų informatikų akademija, STEAM atviros prieigos centre įgyvendinamos mokinių formaliojo ir neformaliojo ugdymo veiklos, atliekami tiriamieji darbai ir projektai, teikiamos kvalifikavimo ir perkvalifikavimo paslaugos“, – dalinasi Kauno kolegijos direktorius dr. Andrius Brusokas.
Kauno kolegijos vadovas atskleidžia, kad siekiant stiprinti naująsias maisto technologijas bei įkurti naujas maisto technologijų laboratorijas ir žaliąją inovacijų erdvę Alytaus regione, Kauno kolegija pradeda vykdyti tiek finansine, tiek veiklų apimtimi didžiausią iki šiol projektą – „Kauno ir Alytaus kolegijų veiklos pertvarka, sukuriant mokslinių taikomųjų tyrimų centrą maisto ir sveikos gyvensenos srityje (Foodtech and Health Innovation Hub)“. Projekto vertė siekia daugiau nei 4,6 mln. eurų.
Pasak Kauno kolegijos direktoriaus, projektui skirtos lėšos leis kompleksiškai prisidėti prie mokslinių taikomųjų tyrimų vystymo, studijų programų konsolidavimo ir kitų sprendimų, kurie svarbūs sprendžiant ne tik kolegijos, bet ir bendras švietimo sistemos problemas, o būsima mokslo infrastruktūra leis geriau atliepti verslo poreikį vykdant MTEP. Jis pažymi, jog siekiama, kad aukštosios mokyklos liktų ir regionuose, taip užtikrinant studijų prieinamumą bei regionams paklausių specialistų rengimą.
„Tikime, kad studijos turi būti prieinamos visoje šalyje, ne tik didžiuosiuose miestuose, todėl aukštojo mokslo vystymas Lietuvos regionuose yra vienas iš Kauno kolegijos strateginių prioritetų“, – akcentuoja dr. A. Brusokas.
Kolegijos direktorius priduria, kad ne mažiau svarbu – darbo vietų kūrimas regione gyvenantiems dėstytojams. Nuosekliai ir kryptingai stiprindama bendradarbiavimą su regionais, sprendimų Kauno kolegija ieško kartu su Alytaus miesto savivaldybe, o kaip vieną iš būdų spręsti šį iššūkį įvardija galimybę dėstytojams dirbti ir mokyklose, kuriose šiuo metu stinga įvairių sričių specialistų.
„Įvertinus tai, kad didesnės kolegijos geba pritraukti daugiau gabių studentų, organizuoti kokybiškesnes studijas, Kauno kolegija Alytaus fakultete galės efektyviau prisidėti prie regionų plėtros, pavyzdžiui, ekonominės socialinės, kultūros“, – atskleidžia dr. A. Brusokas.
Gerinama studijų kokybė, stiprinami mokslinių taikomųjų tyrimų, eksperimentinės plėtros veiklos pajėgumai
Direktoriaus pavaduotoja organizacijos vystymui dr. Inga Stravinskienė atskleidžia, kad šis projektas itin svarbi investicija, sudarant tinkamas ir pakankamas sąlygas studijų ir taikomųjų mokslų vystymui Alytaus regione bei atliepiant būtent šio regiono poreikius. Alytuje kuriamas mokslinių taikomųjų tyrimų centras maisto ir sveikos gyvensenos srityje, kurio konceptas kilo bendradarbiaujant su „Investuok Lietuvoje“, – svarbus žingsnis siekiant patenkinti specialistų poreikį bei stiprinti tyrėjų mokslinės veiklos potencialą regione ir plėtoti Pietų Lietuvos regiono patrauklumą, prisidėti prie investicijų pritraukimo, kompetencijų ugdymo, taikomųjų mokslinių tyrimų vystymo su socialiniais partneriais.
„Naujajame centre bus vykdomi ne tik maisto technologijų taikomieji moksliniai tyrimai, bet ir kitų mokslo sričių taikomieji moksliniai tyrimai ir eksperimentinė plėtra, kurie maisto kūrimo vertės grandinėje vaidina reikšmingą vaidmenį. Taikomieji moksliniai tyrimai apims nuoseklią ir integralią sprendimų grandinę: maistinių žaliavų auginimą, maisto gamybą, maisto pakavimą, saugumą ir analizę, automatizavimą, skaitmenizavimą, aplinką ir energiją, sandėliavimą, įskaitant robotizuotą maisto rūšiavimą bei atliekų valdymo sprendimus“, – dalinasi dr. I. Stravinskienė.
Direktoriaus pavaduotoja organizacijos vystymui priduria, kad planuojama, jog įgyvendinus projektą didės vykdomų studijų prieinamumas ir konkurencingumas, gerės studijų kokybė bei didės absolventų atitiktis regiono darbo rinkos poreikiams, plečiant siūlomų studijų programų paketą pagal regiono poreikius.
Kauno kolegija pradeda įgyvendinti didžiausią savo istorijoje projektą
Kauno kolegija žengia svarbų žingsnį plėtros link – pradėtas įgyvendinti didžiausias ir sudėtingiausias projektas, kurio pagrindinis tikslas – sukurti pažangų mokslinių taikomųjų tyrimų centrą maisto ir sveikos gyvensenos srityje. Pasak Projektų skyriaus vadovės Linos Kuraitienės, šis projektas yra unikalus tiek veiklų įvairove, tiek finansavimo apimtimi.
Jau nuo projekto paraiškos rengimo etapo buvo telkiamos kolegijos administracijos bei fakultetų darbuotojų pajėgos. Ypatingą indėlį į mokslinių taikomųjų tyrimų centro koncepcijos kūrimą įnešė Medicinos bei Informatikos, inžinerijos ir technologijų fakultetų atstovai. Šis etapas tapo puikiu bendradarbiavimo pavyzdžiu.
„Tai precedento neturintis projektas, reikalaujantis ne tik profesionalumo, bet ir visos kolegijos bendruomenės susitelkimo“, – pažymi L. Kuraitienė.
Projektas turi būti įgyvendintas per vienerius metus – iki 2025 m. gruodžio 31 d. Numatytos veiklos yra itin įvairios ir reikšmingos. Projekte numatyta įkurti mokslinių taikomųjų tyrimų centrą, konsoliduoti ir tobulinti Kaune bei Alytuje vykdomas studijų programas, taip pat kurti naujas studijų programas, skirtas Alytaus regionui. Bus rengiamos aktualios neformaliojo švietimo programos, plečiami studijų ištekliai, stiprinamos dėstytojų ir administracijos darbuotojų kompetencijos, optimizuojami administraciniai bei mokslinių tyrimų procesai ir modernizuojama Alytaus infrastruktūra.
L. Kuraitienė pabrėžia, kad šio projekto sėkmė priklauso nuo bendrų visos Kauno kolegijos darbuotojų pastangų: „Tai iššūkis, kurį galime įveikti tik dirbdami išvien.“
Šis projektas taps reikšmingu Kauno kolegijos raidos etapu, leisiančiu ne tik sustiprinti mokslinius taikomuosius tyrimus, bet ir pasiūlyti naujų galimybių studentams bei regiono bendruomenei.
Projektas įgyvendinamas pagal LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos švietimo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 12-003-03-04-02 „Užtikrinti efektyvų mokslo ir studijų sistemos valdymą“ ir yra finansuojamas pagal 2021‒2027 metų Europos Sąjungos fondų ir (arba) Ekonomikos ir (arba) Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo „Naujos kartos Lietuva“ priemonę, t. y. iš Europos Sąjungos „NextGenerationEU“ programos lėšų.
Komentarai