Naujienos

Dėstytojų stažuotė Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje CERN

2016-11-22

2016 m.  lapkričio 6 – 12 dienomis trys Alytaus kolegijos lektoriai Gintautas Stonys, Birutė Rakauskienė ir Danguolė Leščinskienė dalyvavo  dėstytojų stažuotėje Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje CERN pagal Erasmus+ programos KA2 projektą SMART.

 CERN – didžiausia pasaulyje dalelių fizikos laboratorija, esanti į šiaurės vakarus nuo Ženevos, išdėstyta Šveicarijos ir Prancūzijos teritorijose. Stažuotės metu buvo akcentuota CERN reikšmė pasaulio mokslui, ekskursijų po CERN‘ą metu pamatėme kabinetą, kuriame buvo sukurtas žiniatinklis (angl. World Wide Web), dalelių greitintuvų konstrukcijas ir sužinojome veikimo principus, išgirdome centro ateities planus. Pažintis su CERN duomenų kaupimo ir apdorojimo centru buvo labai informatyvi ir naudinga ne tik fizikos, bet ir informacinių technologijų specialistams, nes lektorius vaizdžiai pristatė duomenų perdavimo ir kaupimo istoriją bei nūdieną. Maloniai pradžiugino susitikimas su dr. Andriumi Juodagalviu iš Vilniaus universiteto. Paskaitos metu buvo kalbėta apie elementariųjų dalelių „zooparką“, jų savybes ir kilmę, antidaleles.

Susitikome su Aurelijumi Rinkevičiumi (iš Cornell universiteto), kuris pats dalyvauja CERN eksperimentinėje veikloje. A. Rinkevičius supažindino su dalelių detektoriais bei jų veikimo principu.

Aplankėme S‘CoolLAB laboratoriją, kurią įkūrė ir prižiūri programos koordinatorius Jeff Wiener. Ten pasigaminome dalelių detektorių, kuriame stebėjome elementarių dalelių pėdsakus. Buvo labai smagūs bandymai, kurių metu girdėjosi susižavėjimo šūksniai, blyksėjo fotoaparatai.

Microcosm parodoje stebėjome interaktyviai pateikiamą informaciją apie CERN istoriją, atliekamus tyrimus ir mokslinę įrangą. Aplankėme mokslo ir inovacijų simbolį – GLOBE. Tai moderni instaliacija apie CERN.

Pamatėme pirmąjį CERN greitintuvą, pastatytą 1957 metais ir daug „nuveikusį“ elementariųjų dalelių ir branduolinės fizikos tyrimų srityje. Antimedžiagos fabrike „Antimatter factory“ atliekami unikalūs eksperimentai „ELENA“, „ALPHA“, „G BAR“, kurių metu gaunama antimedžiaga, atliekami tyrimai medicininiam pritaikymui, tikrinama, ar antimedžiagai galioja tokie patys fundamentalieji fizikos dėsniai. Profesorius Rolf Landua paskaitoje apie antimateriją pateikė pavyzdžius iš filmo „Angelai ir demonai“, kur susipynusi mistika su realybe, o pasakodamas apie kosmologiją, aiškino, kokiu būdu mokslininkai pagrindžia šiuo metu žinomą Visatos evoliucijos teoriją. Su Lietuvos mokslininkų darbais supažindino lektorius E. Rupeika (VU). Kaip atliekami skaičiavimai, apdorojami milžiniški informacijos srautai, gauti eksperimentų metu, pasakojo lektorius D. Abdurachmanov (Nebraskos-Linkolno universitetas, JAV).

Įdomu buvo nusileisti į 100 m gylyje po žeme esantį CMS ir stebėti kompaktinio miuonų solenoido – 21 metro ilgio, 15 m pločio, 15 m aukščio ir 14000 tonų masės detektoriaus veikimo principą bei darbą. CERN valdymo centre (CERN Control Center) pamatėme, kaip stebimi visi CERN‘o greitintuvai.

Duomenys iš kosmoso, iš modulio tarptautinėje kosminėje stotyje atkeliauja į AMS (Alfa Magnetic  Spectroskopy) įrenginį. CERN‘as, bendradarbiaudamas su NASA, stebi ir gauna duomenis apie daugybę smulkiausių fundamentaliųjų dalelių.

Kartu stažavosi ir 16 atrinktų geriausių fizikos bei informatikos mokytojų iš Lietuvos.

Komentarai

Įveskite vardą
Įveskite el. pašto adresą

one + fourteen =

Kitos naujienos

Į viršų