Patarimai

Praktiniai patarimai

Renkantis profesiją, svarbu atsižvelgti į žmogaus interesus ir polinkius. Polinkį apibūdina teigiama vidinė motyvacija veiklai. Psichologinį polinkių pagrindą sudaro pastovūs asmens veiklos poreikiai, t.y. būsena, kai žmogų domina ne tik rezultatas, bet pats veiklos procesas, darbo objektas.
Darbo objektas yra tai, su kuo žmogus dirba ir į ką nukreipta jo veikla. Plačiąja prasme darbo objektas yra gyvoji ir negyvoji gamta. Metodikos sudarytojas E. Klimovas suskirstė profesinę veiklą į 5-ias sritis pagal pagrindinį darbo objektą:

 • Srityje “Žmogus ir gamta” susiduriama su gyvūnais ir augalais, mikrobiologiniais procesais. Šios srities profesijų pavyzdžiai gali būti: hidromelioratorius, sodininkas, mikrobiologas, agronomas ir pan.
 • Srityje “Žmogus ir technika” dirbama su technikos objektais: mašinomis, mechanizmais, medžiagomis, energija. Profesijų pavyzdžiai: mašinistas, metalo apdirbimo staklininkas, programinio valdymo staklių operatorius, inžinierius, inžinierius technologas, radiotechnikas ir pan.
 • Srityje “Žmogus ir žmogus” dirbama su žmonėmis ar jų grupėmis, kolektyvais. Profesijų pavyzdžiai gali būti: gydytojas, slaugytoja, pardavėjas, socialinis darbuotojas, dėstytojas, mokytojas, ekskursijų vadovas ir pan.
 • Srityje “Žmogus ir ženklų sistema” perdirbama informacija (žinios), pateikiama ženklų, šifrų, kodų, skaičių, dirbtinių ar natūralių kalbų forma. Profesijų pavyzdžiai: redaktorius, bibliografas, vertėjas, buhalteris, braižytojas, tekstų maketuotojas ir pan.
 • Meniniai vaizdai, jų dalys, elementai ir savybės – tai srities “Žmogus ir meninis vaizdas” darbo objektai. Profesijų pavyzdžiai: apdailininkas, dailininkas dekoratorius, drabužių modeliuotojas, muzikos instrumentų derintojas, kompozitorius, rašytojas, šokėjas ir pan.
Siūlome atlikti:
Profesijos pasirinkimo testą
Komunikacinių-organizacinių polinkių įvertinimo testą
Asmenybės kryptingumo įvertinimo testą
Asmenybės tipas pagal MBTI MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) – tai psichometrinis instrumentas, skirtas žmonių psichologinėms nuostatoms, susijusioms su jų pasaulio suvokimu bei sprendimų priėmimu, nustatyti. Šios nuostatos buvo išskirtos iš Karlo Gustavo Jungo tipologinių teorijų, pateiktų jo 1921 metų knygoje “Psichologiniai tipai”. Pradinės MBTI kūrėjos – Katerina Cook Briggs ir jos dukra, Izabelė Briggs Myers. Jos pradėjo plėtoti MBTI dar Antrojo pasaulinio karo metu, tikėdamos, kad asmenybės bruožų suvokimas padės moterims, pirmą kartą įžengiančioms į darbo rinką, lengviau surasti sritis, kuriose jos galėtų efektyviausiai ir lengviausiai dirbti. Pradinis klausimynas vėliau išaugo į patį MBTI, kuris 1962 m. buvo pristatytas ir plačiajai visuomenei.

Baigus studijas arba dar studijuojant ne vienas studentas dažnai susiduria su klausimu, kokią vietą jis galėtų užimti darbo rinkoje. Dažnas studentas nori greitai ir sėkmingai pasiekti karjeros aukštumų. Tačiau karjeros reikia siekti nuosekliai ir planingai, o pirmasis žingsnis įsitvirtinant pageidaujamoje darbo vietoje – tvarkingas ir geras CV bei motyvacinis laiškas.
Prieš pradedant darbo paieškas, siūlome susipažinti su pagrindiniais Darbo paieškos etapais


Kaip rašyti CV:

Norėdami gauti trokštamą darbą, turime mokėti tinkamai save pristatyti galimam darbdaviui. Vienas plačiausiai naudojamų būdų tai padaryti – gyvenimo aprašymas, arba “CV”. Gyvenimo aprašymo (CV) parengimas – labai svarbus žingsnis darbo paieškoje. Pagal Jūsų CV darbdavys susidaro pirmą įspūdį apie pretendentą į darbą. Darbdaviai gauna daug gyvenimo aprašymų, todėl labai svarbu pateikti save kaip įdomų, patrauklų darbdaviui žmogų. Tvarkingas CV taip pat garantuoja, kad darbdavys iš karto neišmes į šiukšlių dėžę Jūsų gyvenimo aprašymo. Taip pat yra svarbu kokią ir kaip pateiksite informaciją apie save gyvenimo aprašyme, todėl reikėtų žinoti, kokią informaciją tikslingiausia įrašyti.
Galima išskirti šias pagrindines gyvenimo aprašymo dalis:

 • asmeniniai duomenys: vardas, pavardė; gimimo data; adresas; telefonas, el. paštas (solidžiau atrodys el.pašto adresas, sudarytas iš Jūsų vardo ir pavardės (pvz. v.pavardė@pastas.lt), o ne bereikšmis juokingas ar sudėtingas (mikepukuotukas@bamba.lt).
 • išsilavinimas ir kvalifikacija: įrašomas mokymo įstaigos, kuriose įgytos profesinės kvalifikacijos, nurodant studijų ir mokymo programas bei profesinių kvalifikacijų pavadinimus bei diplomų įgijimo datas pradedant paskutiniuoju. Rašyti apie vidurinės mokyklos baigimą nereikia.
 • darbo patirtis: darbo patirtis aprašoma pradedant nuo dabarties ir baigiant praeitimi. Reikia nurodyti darbo vietas, pareigas, kokius darbus atlikote bei ko pasiekėte.
 • įgūdžiai: čia rašoma apie tokius sugebėjimus, kaip užsienio kalbų mokėjimas, jų mokėjimo lygis; darbo kompiuteriu patirtis, įvardinant konkrečias programas; vairavimo teisių turėjimas ir pan.
 • kita informacija: galite nurodyti, jeigu esate dalyvavę, svarbiausias ir reikšmingiausias konferencijas, seminarus, kursus, projektus ar kitus renginius, kuriuose įgijote žinių bei patirties, kurie galėtų sudominti darbdavį, nurodydami renginio pavadinimą bei datą.
 • rekomendacijos (nėra būtinos, nurodomos jeigu reikalauja darbdavys): paprastai rekomendacijos pateikiamos iš ne daugiau kaip dviejų buvusių darboviečių. Jeigu Jūs dar tik pradedate darbinę veiklą – rekomendacija gali būti iš mokymo įstaigos.

Internete bei kituose informaciniuose šaltiniuose galite rasti nemažai patarimų, kaip parašyti gerą CV. Žemiau pateikiama keletas nuorodų į kitus šaltinius, kuriuose galima atrasti papildomų patarimų ir pavyzdžių, kaip teisingai parašyti CV:

Gyvenimo aprašymo (CV) forma:CV Forma
Naujoji Europass CV forma: Europass CV


Kas yra Europass?

Ne vienas girdėjote apie Europass, bet kas tai yra, tikriausiai dar nelabai nutuokiate? Čia rasite atsakymus: Europass

Motyvacinis laiškas

Motyvacinis laiškas (lydintis laiškas) skirtas parodyti Jūsų motyvaciją, norą dirbti tam tikrą darbą. Motyvaciniame laiške aprašomos Jūsų asmeninės savybės, patirtis, noras. Tai leis darbdaviui susidaryti pirmąjį įspūdį apie Jus. Šiuo laišku turite įtikinti darbdavį, jog esate geriausias iš kandidatų.
Prieš rašydami susipažinkite su įmonės veikla, siūlomomis pareigomis. Nurodykite aiškiai į kokias pareigas pretenduojate ir kodėl čia norėtumėte dirbti. Parodykite, kad esate patikimas, pastovus ir darbštus darbuotojas.
Jokiu būdu nedarykite gramatinių klaidų, nes tai bus didelis minusas darbdavio akimis. Nepersistenkite rašydami savo privalumus, jie turi būti realūs. Motyvacinį laišką siųskite kartu su CV, net jei jo ir neprašo.
Motyvacinio laiško pavyzdžiai: Motyvacinio_pav
Plačiau, kaip rašyti motyvacinį laišką, kokios pagrindinės dalys turėtų būti laiške, galite pasiskaityti šiame puslapyje:


PROJEKTAS “INOVATYVŪS KARJEROS KONSULTAVIMO MODELIAI – SĖKMINGOS INTEGRACIJOS Į DARBO RINKĄ SKATINIMO PRIEMONĖ”

Projekto koordinatorius Socialinių mokslų kolegija
Projekto trukmė 2006 m. gegužės 1d. – 2007 m. gruodžio 31 d.

Trumpas projekto aprašymas
Žinių ekonomikos sąlygomis karjeros konsultavimas tampa svarbia priemone, padedančia žmonėms priimti profesinio tobulėjimo sprendimus, ugdančia universaliuosius veiklos ir socialinius gebėjimus bei skatinančia žmogų mokytis visą gyvenimą. Ypač svarbus vaidmuo šiuolaikiniame karjeros konsultavime tenka informacinių technologijų panaudojimui, nes jos daro karjeros konsultavimą ne tik patrauklesnį, bet ir prieinamesnį toms visuomenės grupėms, kurios neturi galimybių susitikti su konsultantu tiesiogiai.
Šiuo projektu buvo siekiama sukurti metodinius pagrindus inovatyvių karjeros konsultavimo modelių kūrimui bei įdiegti internetinę karjeros konsultavimo sistemą. Taip pat kelti karjeros konsultantų dalykines kompetencijas, vykdyti sklaidos renginius. Projektu siekiama inkorporuoti svarbiausius šiandieninio karjeros konsultavimo inovatyvumo aspektus – naujų informacinių technologijų panaudojimą ir tarpkultūrinės dimensijos pritaikymą. Projekto vykdymo koncepcija remsis pažangios užsienio šalių patirties perėmimu, pilotinių Leonardo da Vinči programos projektų produktų adaptavimu.

Tiesioginiai projekto pasiekimai:

 • Parengtos metodinės rekomendacijos Karjeros konsultavimas internete
 • Parengtos metodinės rekomendacijos Karjeros konsultavimas tarpkultūrinėje erdvėje
 • Išleistas metodinis leidinys “Inovatyvūs karjeros konsultavimo modeliai-1”
 • “Inovatyvūs karjeros konsultavimo modeliai-2”
 • Sukurta 10 interaktyvių karjeros konsultavimo priemonių

12 praktinių taisyklių efektyviai darbo dienai I

Vienas dažniausių klausimų, kurių sulaukiu tiek seminarų, tiek ir individualių konsultacijų metu: „Kaip suplanuoti savo dieną, kad galėčiau atlikti kuo daugiau darbų?”. Matydamas, jog šis klausimas daugeliui veiklių žmonių itin aktualus, pateiksiu 12 praktinių ir paprastų taisyklių, kurios, nepriklausomai nuo to, kokia yra Jūsų veiklos specifika, padės Jums padidinti darbo dienos produktyvumą.
Daugiau…

12 praktinių taisyklių efektyviai darbo dienai II

Šioje antroje straipsnio dalyje pasidalinsiu likusiomis 7 taisyklėmis, kurios padidins Jūsų darbo dienos produktyvumą.
Daugiau…

Viešas kalbėjimas I: pažinkite auditoriją

Niekada nepamirškite, su kuo šnekate. Klausytojai susirenka išgirsti tai, dėl ko verta keletą valandų pabūti įkaitais sausakimšoje patalpoje. Jei norite įtikti savo klausytojams, privalote padaryti du dalykus: išsiaiškinti, ką jie nori išgirsti, ir sugalvoti, kaip įtikinamai pateikti šią informaciją. Štai keli patarimai.
Daugiau…

Viešas kalbėjimas II: ruošiame pranešimą

Daugelį pranešimų sudaro trys pagrindinės dalys: įvadas, dėstymas ir išvados. Bene svarbiausia prezentacijos dalis yra įvadas, nes jis gali padėti sudominti auditoriją ir prikaustyti jos dėmesį. Todėl pranešimo pradžia turi būti protinga, įdomi ar net šokiruojanti. Štai keletas metodų, kuriais galite pasinaudoti.
Daugiau…

Viešas kalbėjimas III: repetuojame

Prieš sakydami kalbą būtinai keletą kartų parepetuokite, nebent esate oratorius iš prigimties. Geri pranešėjai tokiais tampa todėl, kad nuolat praktikuojasi.
Daugiau…

Kaip sužavėti darbdavį?

Darbo rinkoje egzistuoja tam tikrų profesinių savybių, kurios visada turės vertę, paklausa. Nuo to, ar pretendentas į vieną ar kitą pareigybę turės atitinkamų savybių, priklauso ir jo tolesnis kilimas karjeros laiptais. Taigi ką reikia žinoti, norint sužavėti darbdavį?
Daugiau…

Kaip įtikinamai prisistatyti

Jei jus pakvietė į pokalbį, reiškia, gyvenimo aprašymu sugebėjote atkreipti į save dėmesį. Dabar belieka tinkamai prisistatyti ir galbūt darbo vieta bus pasiūlyta būtent jums.
Daugiau…

Kaip pasirengti pokalbiui dėl darbo

Tie, kas eina į pokalbį nepasitikėdami savimi, vargu ar gaus pasiūlymą dirbti. Keletas patarimų, kokius namų darbus reikia atlikti prieš šnekantis su galimu darbdaviu.
Daugiau…

Jei paskambina dėl darbo pasiūlymo

Sulaukėte skambučio iš įmonės, kur nusiuntėte CV į siūlomą darbo vietą? Pokalbis telefonu gali lemti, ar būsite pakviesti į kitą atrankos etapą. Todėl svarbiausia – išlaikyti šaltą galvą ir kalbant nepridaryti esminių klaidų.
Daugiau…

Kaip atsakinėti per pokalbį dėl darbo

Kartais net vienas neteisingas atsakymas per pokalbį dėl darbo gali būti priežastis, kodėl šis nebuvo jums pasiūlytas. Penki patarimai, kurie galbūt padės suprasti, kas iš tiesų slypi po galimo darbdavio klausimais ir kokių atsakymų į juos tikimasi.
Daugiau…

Kliūtys, dėl kurių jūsų gali nepriimti į darbą

Net trečdalis darbdavių gyvenimo aprašymą nurodo kaip priežastį, kodėl kandidatas buvo nepriimtas į darbą, rodo „Accountemps” apklausa. Tačiau ne tik netobulas CV gali pastoti kelią ieškančiajam darbo. Siūlome pažiūrėti, kokių klaidų patartina vengti ieškant darbo.
Daugiau…

Penkios didžiausios klaidos pokalbyje dėl darbo

Jei ilgą laiką nerandate darbo, nekaltinkite vien ekonominio sunkmečio ir sausros darbo rinkoje. Gal prisistatydami ir patys darote nedovanotinų klaidų.
Daugiau…

Ką atsakyti į galimo darbdavio klausimus

Kone kiekviename pokalbyje dėl darbo kartojasi tie patys ar panašūs klausimai. Parenkite atsakymus iš anksto. Štai keli patarimai, ką derėtų atsakyti į dažniausiai darbdavio užduodamus klausimus.
Daugiau…

6 patarimai, kaip išsiderėti didesnę algą

Įmonėje dirbate bent kelerius metus ir visiškai pateisinote vadovų lūkesčius. Nuoširdžiai triūsiate, puikiai sutariate su kolegomis, siūlote naujovių, padedančių plėtoti verslą. Tai gal laikas pasirūpinti didesne algą?
Daugiau…

Kaip perjungti mąstymą

Atviras, nesustabarėjęs mąstymas yra pagrindinis įrankis, padedantis rasti gyvenime išradingų sprendimų. Psichologų nuomone, tik nuo mūsų pačių priklauso, ar paskatinsime savo kūrybiškumą ir išmoksime mąstyti novatoriškai.
Daugiau…

Darbas tik atkakliems, bet ne įkyriems

Nors ieškančiųjų darbo daugėja kasdien, tačiau tai nereiškia, jog darbdaviams atsirinkti geriausią kandidatą tapo paprasta. Personalo specialistai užsivertę krūvomis gyvenimo aprašymų, kurių didžiąją dalį tenka atsijoti.
Daugiau…

Psichologo patarimai. Tinginys trukdo siekti tikslų

“Nemoku stengtis” + “tingiu”? Galbūt ir Jus apima tokios mintys, kai nesinori nieko daryti, negalite užbaigti pradėtų darbų, o ir į naujus, kad ir labai įdomius, žiūrite pro pirštus?
Norint keisti savo gyvenimo būdą, asmenybės ypatumus, svarbu žinoti, dėl ko tai darote ir kam jums to reikia. Tai sunkus darbas, kurį paprasčiausiai reikia daryti šiandien.
Daugiau…

Kvailiausios kandidatų melagystės

Rengdami CV bei rašydami motyvacinį laišką būkite atidūs ir neprivelkite klaidų, o svarbiausia – nemeluokite.
Melo kojos trumpos. Ypač, jei susipainiojate bemeluodami. Kartais kandidatų CV pretenduoja į visai neblogą humoreską. Tik personalo specialistų tokie “humoristai” kažkodėl nepralinksmina. Daugiau skaitykite puslapyje Mano karjera

Pardavimo vadybininkas: sniego eskimui nesiūlyti!

“Pardavėjas – ne kasininkas ir ne konsultantas”, – griežtai įsitikinę projekto www.pardavimams.lt vadovai Artūras Kniukšta ir Vytautas Puodžiūnas. Todėl kartu su šiais pardavimo srities specialistais narstome pardavimo vadybininkų profesiją.
Daugiau…

Įsigilinkite į darbo skelbimą

Tokiu metu, kai į kiekvieną darbo vietą reikia konkuruoti nebe su pora trejetą, o kelioms dešimtimis ar net šimtais kandidatų, patraukiant darbdavio dėmesį lemtinga esti kiekviena smulkmena. Darbdavių nuomone, itin svarbu įsigilinti į darbo skelbimą ir vadovautis jame išdėstytais reikalavimais.
Daugiau…